Bezpieczna infrastruktura IT w firmie
Bezpieczeństwo infrastruktury IT to podstawa w każdej firmie, temat, którego nie powinno się bagatelizować. Na bezpieczeństwo firmowej infrastruktury IT może wpływać wiele czynników, począwszy od oprogramowania antywirusowego, odpowiednich serwerów, zapór ogniowych, a skończywszy na dostępach użytkowników i backupach. Jak zatem stworzyć bezpieczną infrastrukturę IT?
4 podstawowe elementy bezpiecznej infrastruktury IT
Prawdopodobnie każdy przedsiębiorca posiadający model biznesowy, w którego skład wchodzi strona WWW, sklep internetowy czy aplikacja mobilna albo webowa, zdaje sobie sprawę z konieczności zabezpieczania infrastruktury IT. Prawdopodobnie, ponieważ może tak być do czasu, kiedy dojdzie do sytuacji krytycznej, gdzie bezpieczeństwo naszej firmy zostanie zachwiane. Wykorzystanie internetu niesie za sobą wiele udogodnień, ale też i zagrożeń. Jak się przed nimi uchronić? Oto 5 podstawowych elementów, które stworzą solidny fundamen bezpieczeństwa dla naszej infrastruktury IT w firmie:
- Utworzenie polityki bezpieczeństwa – to podstawa do zbudowania silnej i bezpiecznej infrastruktury IT w naszej firmie. Technologia – obok człowieka i jego zachowań – jest jednym z dwóch czynników, może być zawodna, a oprogramowanie nie do końca wystarczające. Nawet najdroższy sprzęt i najlepsze antywirusy nie uchronią nas przed nami samymi. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie polityki bezpieczeństwa przez fachowców z branży IT i przyswojenie przez pracowników dobrych nawyków korzystania z internetu i posługiwania się danymi firmowymi.
- Systematyczne aktualizowanie oprogramowania – aby nie tylko jeden komputer lub smartfon w firmie był bezpieczny, ale cała infrastruktura IT odpowiednio działała w firmie, musimy uczulać naszych pracowników by nie odkładali aktualizacji systemowych, a – tym bardziej – aktualizacji antywirusów.
- Korzystanie z usług profesjonalnych dostawców poczty e-mail – jeżeli prowadzimy biznes oparty o internet i posiadamy własną stronę oraz wykupnie serwery, to zazwyczaj dostawcą poczty e-mail jest dostarczyciel przestrzeni na serwerze. W tej kwestii musimy zwrócić uwagę, czy nasz dostawca jest w stanie zagwarantować nam wydajne skanowanie korespondencji przed jej pobraniem. Nie można dopuścić do dostania się wirusów do sieci firmowej oraz oprogramowania typu phishing.
- Szyfrowanie urządzeń – warto dokonać szyfrowania urządzeń, które mają dostęp do baz danych w firmowej sieci. To zalecenie dotyczy nie tylko urządzeń, takich, jak komputery, ale również nośników pamięci: pendrive oraz dyski zewnętrzne. Jeżeli firma posiada na stanie wewnętrzny serwer, on także powinien korzystać z szyfrowanego połączenia.
Dodatkowe zabezpieczenia infrastruktury IT oraz danych firmowych
W celu uzyskania jeszcze lepszego poziomu bezpieczeństwa, warto pomyśleć nad zainstalowaniem zapory sieciowej oraz programu blokującego działanie niepożądanego oprogramowania, na przykład skryptów szpiegujących. Na wszelką ewentualność i ostateczność, warto skorzystać również z systemów do tworzenia backupów. Pomogą nam odzyskać dane w krytycznych sytuacjach.
Dobry serwer w biurze to serce firmowej infrastruktury IT
Firma IT arte pomaga w doborze odpowiedniego urządzenia, które będzie tworzyć wewnętrzną sieć IT Twojej firmy. Serwery – to one przechowują większość wartościowych i cennych dla firmy materiałów, aplikacji i danych oraz dokumentów. Staramy się odpowiednio dobrać serwery do Twoich potrzeb. Działamy, jako partner takich marek, jak Lenovo, HPE, Cisco Systems, Huawei oraz Dell EMC. Produkty Palo Alto i Cisco są najbardziej przez nas polecanymi rozwiązaniami, ze względu na szerokie zastosowanie i niezawodność. Szczególnie polecaną przez nas jest seria PA-3200 Palo Alto, której wieloplatformowe zapory ogniowe zabezpieczają internet przy zachowaniu dużej przepustowości. Seria ta pozwala na klasyfikowanie aplikacji i ich sprawdzanie.