Firmowy backup danych – zadbaj o bezpieczeństwo swojej firmy
Przechowywanie danych na serwerach jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Często jednak takie miejsce do gromadzenia firmowych informacji jest niezbędne, chociażby ze względu na stronę internetową lub model organizacyjny firmy. Przechowywanie danych jest samo w sobie dość ryzykowne, ponieważ zawsze jesteśmy narażeni na ich utratę lub wykradnięcie. Dlatego warto zabezpieczać się backupem danych.
Firmowy backup danych – must-have dzisiejszego świata IT
Tylko ten, kto nie doświadczył jeszcze utraty danych lub ich kradzieży, może twierdzić, że backup danych nie jest mu potrzebny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taka osoba jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie mogą być konsekwencje braku tego rozwiązania i współtowarzyszących mu zabezpieczeń. Dopiero, gdy przydarzy nam się incydent związany z utratą istotnych dla nas danych, projektów, nad którymi ciężko pracowaliśmy przez ostatni miesiąc lub strona internetowa zostanie skutecznie zaatakowana przez złośliwe oprogramowanie, wtedy docenimy w pełni możliwości związane z wykonywaniem backupu i zabezpieczenia danych. Często utrata plików z prywatnego komputera na skutek awarii, na przykład twardego dysku, potrafi spowodować spore zamieszanie. Co można zatem powiedzieć o utracie projektu firmowego, nad którym pracowało się przez kilka miesięcy? Zakładając, że utracone pliki zawierały długo przygotowywane zlecenie dla kontrahenta lub nasz sklep internetowy zniknął w skutek ataku hackerskiego i zamiast generować przychody, generuje straty z powodu przestoju i rozczarowanie klientów. Takie sytuacje się zdarzają, jednak nie muszą być one obarczone wielkimi kosztami, utraconymi klientami, stratami i pochłaniać masy czasu na naprawę tego incydentu. Dlatego warto zabezpieczyć się i skorzystać z profesjonalnego systemu tworzenia kopii zapasowej, której nie należy mylić z archiwizacją danych.
Czym jest kopia zapasowa?
Kopia zapasowa, którą nazywamy inaczej kopią bezpieczeństwa (ang. backup copy), ma służyć do odtworzenia i odzyskania pierwotnego zapisu, oryginalnej informacji w momencie, kiedy zostanie ona utracona. Jest to coś innego niż zwykła archiwizacja, która pozwala jedynie na przenoszenie i przechowywanie danych w innej pamięci masowej. Kopia zapasowa obejmuje nie tylko pliki, ale również całe systemy i aplikacje. Jej zadaniem jest umożliwienie przywrócenia w jak najkrótszym czasie naszego systemu do stanu z przed awarii. Otrzymujemy taką możliwość dzięki systematycznemu wykonywaniu backupu. Wśród rodzajów kopii zapasowych możemy wyróżnić trzy następujące:
- pierwsza – pełna kopia – jej zadaniem jest skopiowanie wszystkiego niezależnie od daty utworzenia i ostatniej modyfikacji. Pełny backup trwa długo, ale odzyskanie danych jest dzięki niemu bardzo szybkie;
- druga – kopia przyrostowa – tutaj kopiowane są pliki, które były modyfikowane od ostatniej pełnej kopii lub kopii przyrostowej;
- trzecia – kopia różnicowa – polega na skopiowaniu wyłącznie zmodyfikowanych plików od czasu ostatniego pełnego backupu. Taka kopia – w porównaniu do przyrostowej – nie trwa długo, ale czas jej wykonania rośnie wraz z każdorazowym jej wykonaniem.
Co otrzymasz decydując się na system kopii zapasowych?
Najważniejsze w systemach kopii zapasowych jest bezpieczeństwo, wygoda i kompleksowe działanie. Inwestując w systemy IT arte do wykonywania backupów masz pewność, że Twoje dane są bezpieczne i w razie awarii, Twoja firma nie zostanie wystawiona nadmiernie na próbę. Nasze systemy pozwalają na wykonanie w automatyczny sposób kopii bezpieczeństwa plików oraz aplikacji firmowych. Pomożemy Ci zabezpieczyć i utworzyć kopię baz danych oraz systemów operacyjnych. W naszej firmie wykorzystujemy najnowsze rozwiązania firm Palo Alto oraz Cisco. Jako solidny partner, każde wdrożenie systemu rozpoczynamy od konsultacji w celu ustalenia odpowiedniego rozwiązania dla Twojej organizacji, które pozwoli na maksymalizację bezpieczeństwa Twoich danych.